čtvrtek 15. listopadu 2012

Pár zajímavostí o Laosu

Než se vydám na letiště, ještě se s vámi podělím o několik zajímavostí, na které jsme narazili v rámci našich příprav na cestu:



Laos se nazývá "Země milionů slonů". Znakem Laosu je trojhlavý slon, který symbolizuje, že země vznikla sjednocením tří království - Luang Prabang, Vientiane a Champasek. Toto sjednocení provedl v letech 1353-1365 král Fa Ngum a vytvořil tak Lan Xang, říši "miliónů slonů". V Laosu je nejvíce slonů na světě na počet obyvatel. Na jednoho slona připadá pouhých 3920 obyvatel. Rozloha státu je 236.800 km2, počet obyvatel 6,368,162  (z toho 3,443.889 žen), z čehož plyne, že hustota obyvatel je přibližně 29 obyvatel/km2.


V Laosu mají pracovní dny od pondělí do soboty a standardní pracovní doba je ráno od 8:00 do 12:00 hod a pak odpoledne od 14:00 do 17:00. V Laosu jsou tyto oficiální státní svátky: 1. leden (Nový rok), laoský Nový rok 14.-15. duben, 1.květen, 2. prosinec (Národní den). Z toho plyne, že 2. prosince můžeme s místními slavit jejich Národní den, který oslavuje založení jejich republiky z roku 1975.

V Laosu se není třeba bát, že Vám někdo zlomí srdce - tam se lámou játra. Říká se, že Hmongům, žijícím v horských oblastech Laosu, smutek láme játra. „Tusiab“ – „zlomená játra“ představuje těžký smutek, který je odlišný od naší odevzdané a pasivní deprese. „Zlomení jater“ je společenskou reakcí a vzniká na základě narušení příbuzenských, mileneckých či morálních vazeb. To však neznamená, že by se nejednalo o emoci bolestivou: naopak je vědci připodobňována k tomu, co my nazýváme zradou či „zlomením srdce“. Více zde: http://www.national-geographic.cz/detail/metafory-v-jazyce-i-mysli-v-cesku-mame-z-lasky-zlomena-srdce-a-v-laosu-jatra-17810/

Existuje jedno pěkné přísloví vystihující pozici Laosu v JV Asii: říká se, že když Vietnamec zasadí rýži, Kambodžan bude pozorovat, jak roste, a Laosan bude poslouchat její růst ... V Laosu se totiž lidé moc nepředřou, o čemž svědčí i následující článek http://www.tyden.cz/rubriky/relax/cestovani/asie-terezy-simunkove/laoske-manana_12192.html.


Náboženství a zvyky:
Nejrozšířenějším náboženstvím je buddhismus, ke kterému se hlásí asi 67 % obyvatelstva. Mezi příslušníky horských kmenů je rozšířena animistická víra. Křesťanskou víru vyznávají cca 2 % obyvatel. Do pagod a watů (chrámů) se chodí bez bot. Chodidlo (ač nevědomky) tam nesmí být nasměrováno na nějakou osobu nebo mnicha či dokonce Budhu. Při pozdravu by měly být ruce sepnuté na prsou nebo u hlavy. Čím výše jsou ruce, tím více úcty prokazujete zdravenému. Jenomže pozor! Hlavně nic nepřehánět – jsou-li ruce moc vysoko, znamená to něco jako „raději bych viděl tvá záda“. Žena by se neměla dotknout mnicha (nebo se pak chudák musí divoce mýt) a pokud mu chce něco předat, tak musí přes prostředníka - muže. Dětem se nesmí hladit hlavičky, mělo by to vliv na jejich karmu. Když chceme někomu mávat, nedělá se to jako u nás, v Laosu při mávání vždy směřuje dlaň dolů.

Válka:
V roce 1964 napadlo Laos americké vojenské letectvo. Amíci však celá léta své aktivity v Laosu utajovali. K CIA náležející „Privat-Airilines“ s civilními piloty naházely v rámci desetitisíců náletů na Laos milióny tun bomb. Teprve 6. března 1970, tedy šest let po prvním náletu, Nixon poprvé potvrdil existenci amerických vojenských aktivit v této zemi. Takzvaná „tajná válka“ proti Laosu skončila ale až v roce 1973. Celkem byly ze vzdušného prostoru na nebohé Laosany svrženy více než tři miliony tun bomb, což v případě tak malé země znamená tunu na obyvatele. To je víc než za celou druhou světovou válku.

Žádné komentáře:

Okomentovat