Za pár hodin zazvoní budíček, v pět ráno nás vyzvedne náš oblíbený pan řidič a v půl sedmé už budeme sedět v letadle. V rámci příprav jsme dnes zarezervovali místa v letadle, sehnali českou vlajku, koupili Martince trekové botky, vytiskli základní španělské fráze, nabili veškeré potřebné baterie, přelili nějakou tu českou 40%ní medicínku, zkrátka snad připravili vše potřebné.
Moje krosna aktuálně sice s 9,8kg váží o 1,5kg méně než loňská laoská, ale kupodivu se do ní nevešla část teplejšího oblečení, které by se na nejvyšší hoře Střední Ameriky (4220 m.n.m.) mohlo hodit, takže jedno až dvě přebalování mě asi do rána nemine, ale jak všichni víme - pod tlakem podáváme nejlepší výkony. Teď už ale základní informace k našemu výletu.
Tento rok vyrážíme na 25denní putování po Guatemale a Belize, které se nacházejí ve Střední Americe hned pod Mexikem a zabírají celý pás od Atlaniku po Pacifik.
Guatemala je s 10ti miliony obyvatel srovnatelná ale se 109ti tisíci čtverečními kilometry je asi o čtvrtinu větší než naše Česká Republika. Hlavním městem je s 1,1 miliony obyvatel Guatemala City, kam také přilétáme. Nejvyšší horou je s 4220mnm již zmíněná činná sopka Tajumulco. Úředním jazykem je španělština a anglicky tu prý moc neumějí, takže se v letadle musím naučit ještě alespoň pár vět, kromě aktuálního "Una cerveza por favor." Aktuálně tam skončilo období dešťů a začala tropická zima, která slibuje příjemných 25 stupňů u moře a 10-15 stupňů v horách. Časový pásmo mají GMT+6, takže tam mají o 7 hodin méně než u nás.
Další zajímavosti o Guatemale:
- 1. Na jejím území se nachází 2. největší prales na území amerického kontinentu, ale na rozdíl od toho Amazonského je pod přísnou ochranou a tak mu snad nehrozí brzké vykácení.
- 2. Bájná Mayská říše se rozkládala především právě na území Guatemaly, kde se také nachází nejvýznamnější Mayský komplex Tikal, jehož součástí jsou také dvě největší Mayské pyramidy vůbec.
- 3. Na území Guatemaly se tyčí celkem 37 sopek, z nichž je většina stále aktivních. Na dvě z nich se chystíme vylézt a na nejvyšší z nich i přespat.
- 4. Jezero Atitlán obklopené původními mayskými vesničkami, nad kterými se tyčí tři činné sopky je údajně nejkrásnějším jezerem na světě.
- 5. Východoguatemalské město Zacapa je světově proslavené výrobou nejlepšího karibského rumu na světě. V Guatemale se vyrábí ale i další výborné značky tohoto lahodného moku.
- 6. Guatemalskou měnou je Quetzal (kecal), který má hodnotu cca 2,5 kč. Jeho název je odvozen podle stejnojmeného papouška (česky kvesal), jehož dlouhá barevná zadní péra využívali staří mayové jako platidlo již před mnoha staletími.
- 7. Zajímavá možná bude i místní kultura, jak naznačuje citát z jednoho cestopisu: "Fascinující je poznat, jak to vypadá v typické
guatemalské rodině. Absolutní moc tu totiž drží muž, který jako jediný může
například jíst maso."
Belize je s cca 23 tis. km2 a 312 tisíci obyvately je nejmenší středoamerickým státem. Narozdíl od Guatemaly se jedná o bývalou britskou kolonii, takže úředním jazykem je zde angličtina a formální hlavou státu britská královna Alžběta II. Přesto tu polovina obyvatel mluví španělsky nebo jazykem Mayů či Garifuna (potomci uprchlích afrických otroků). Belize je známé především svým karibským pobřežím a korálovými ostrovy, které si můžeme pamatovat například ze seriálu Vražedné pobřeží s pobíhajícím Nickem Slaughtrem. Dalšími zajímavostmi, které nás do Belize lákají jsou jeskynní říčky uprostřed džungle nebo bubínkové slavnosti Garifuna. Zdejší měnou je belizský dolar, který lze sehnat za necelých 10 českých korun.
Tak finálně zabaleno -> Krosna 9,6kg, příruční batoh 4,4kg. S tím se dá snad žít...
OdpovědětVymazatTak drzim palce, aby si krosnu po prilete nasiel na letisku =) Mne sa to naposledy nepodarilo a bola to velka sranda..
OdpovědětVymazat