úterý 29. ledna 2019

Thajsko 4 - Pohraničí s Barmou - Chiang Rai, Mae Sai, Zlatý trojúhelník


Ve středu večer jsme začali plánovat, co podnikneme zbylé tři dny se zapůjčeným autem. Měli jsme představu, že uděláme road trip po severním Thajsku, ale neměli jsme vymyšleno, která místa navštívíme. Čím více jsme pročítali různé cestopisy, tím více nám bylo jasné, že tři dny jsou na tak velkou a zajímavou oblast prostě málo. Nakonec jsme to uchopili agilně s tím, že vždy naplánujeme plán na následující den a pak se uvidí. Na čtvrtek jsme naplánovali přesun do Mae Sai – nejsevernějšího místa v Thajsku na hranicích s Barmou. Cestou jsme měli vymyšlené ještě další zajímavé zastávky, ale plán se nám začal hroutit hned ráno.  Po proplánované (nikoliv proflámované) noci jsme si přispali, pak jsme se museli pobalit, předat hotelové pokoje a abychom se pohodlně naskládali do našeho Honzíka, půlku věcí jsme nechali v úschovně na hotelu. Když jsme po snídani sedali do auta, bylo už skoro poledne a ještě nás čekalo projet zacpané Chiang Mai. Itinerář naší cesty jsme tedy museli lehce proškrtat a opět jsme se přesvědčili, že lepší je moc neplánovat.

Před odjezdem se ještě na chvilku pozastavím u pitné vody. V Thajsku - obdobně jako ve většině zemích světa – neteče z kohoutku pitná voda. Tu je třeba kupovat v PET lahvích. My částečně tuto nutnost odbourali koupí filtrační lahve, do které lijeme (zatím jen) vodu z kohoutku a následně ji pijeme nebo používáme k čištění zubů a druhak mě velmi potěšilo, že podobně jako v indickém Ladakhu, i v Chiang Mai už lidem došlo, že vyprodukování zbytečných milionů PET lahví denně nikomu moc neprospěje a nainstalovali po městě několik samoobslužných tankovacích přístrojů s pitnou vodou. Jeden se nám podařilo objevit nedaleko hotelu, tak si každý den chodíme doplnit prázdné PET lahve sem za 1 TBH za litr. (V obchodě stojí 1,5 litrová láhev cca 13-20 TBH).

Ale zpět k cestě. Obrácené řízení se mi přes noc nějak zapsalo do mozkové kůry a až na drobná zaváhání to už nebyl takový stres. Pro cestu na sever jsme zvolili nejrychlejší přesun po silnici 118 přes město Chiang Rai vzdálené asi 3 hodiny cesty od Chiang Mai. Asi na půli cesty jsme si udělali pauzičku na odpočívadle u městečka Ban Sop Pong. To je zajímavé hned ze dvou důvodů. Nachází se tu řada horkých pramenů včetně údajně nejvyššího thajského vřídla.  Oproti Karlovým Varům je vřídlo celkem nuda, ale zdarma smočit nohy v horkých kanálcích potěší. My využili i možnost koupit si košíček se 3mi vajíčky (za 20 TBH), které Terezka na klacíku „vařila“ v nejteplejším prameni. Ona byla šťastná, že nám uvařila, my byli rádi za rychlou svačinku. Druhou zajímavostí tady je kavárna Nine-One Coffee – vítěz několika thajských baristických soutěží, kde můžete ochutnat nebo i nakoupit prvotřídní Thajskou kávu pěstovanou v této oblasti. U šálku kávy si přímo v kavárně také můžete máchat nohy v horkých pramenech. Já nejsem kafař, takž jsem neocenil ty různé druhy pražení káv, o kterých jsem předtím ani neslyšel, ale ostatní se tvářili spokojeně a dokonce nakoupili několik balíků kávy na domů. Já už viděl, jak mi zase ztěžkne batoh, tak jsem aspoň máčel nohy, seč mi síly stačili. Původně jsme zamýšleli navštívit i přímo kávovou plantáž s výkladem, ale to jsme už časově nezvládali.

Další naší zastávkou bylo již zmíněné Chiang Rai, které bylo hlavním městem severního Thajska ještě před Chiang Mai, tedy do konce 13. století. Mezi místní dominanty patří tzv. Bílý chrám (Wat Rong Khun) 12 kilometrů na jih od města. Stavba tohoto paláce byla překvapivě započata až v tomto století lokálním nejvýznamnějším umělcem (Jméno už si nepamatuju, ale není to Jirka Khun 😉) a doposud nebyla dokončena. Přesto je jednou z nejnavštěvovanějších staveb v severním Thajsku. Celá stavba je pokryta je malými kousky bílých sklíček, takže se krásně třpytí ve svitu slunce. Dalším lákadlem Chiang Rai je night bazar s obrovským „food courtem“, kde se můžete za rytmů živé hudby velmi levně najíst výborného pouličního jídla všeho druhu. My si dali thajské jarní závitky (je to něco hodně jiného než ty vietnamské, které známe z pražské tržnice SAPA), „Hot pot“ – tedy polévku, kterou si sami vaříte přímo na stole a dáváte si do ní ingredience, které chcete a jako zákusek nějaké ty džusíky, shakey a zmrzlinu. Na poslední dominantu – orloj se světelnou show každý den v 19, 20 a 21 hodin nám už bohužel nezbyl čas.

Z Chiang Rai jsme se na závěr už za tmy přesunuli do Mae Sai, kde jsme si ráno u snídaně zamluvili stylové ubytování ve vyvýšených stanech s „postelema“. Toto ubytování jsme za boha ve tmě nemohli najít, přestože jsme stáli u cedule, která říkala, že jsme 200 metrů od něj. Když na 200 metrech nejste schopni najít kemp, působí to podezřele, nicméně my už neměli moc jiných možností. Zavolali jsme pánovi, který pro nás ochotně přijel na kole a doprovodil nás do zapadlého rezortu s vizáží, že vjíždíte do zdí nějaké fabriky. O to větší pro nás bylo překvapení, když jsme uvnitř spatřili, jak nádherné a romantické tohle místo je. K dispozici jsme měli 2 třílůžkové stany na dřevěných podstavcích s matracemi, peřinami a elektřinou, venkovní posezení na nábytku ze stohů slámy, krásnou vyvýšenou terásku na pozorování východu a západu slunce (které jsme nestihli), neomezenou konzumací kávy a čaje a na místní poměry docela luxusní toaletou a sprchou s teplou vodou. To vše dohromady za pouhých 600 TBH. I Terezka z toho byla nadšená a dlouho nechtěla jít spát. Co nás trošku překvapilo, byla zima. Oproti Chiang Mai, kde teplota v noci neklesne pod 20 stupňů Celsia a běžně večer posedáváme v kraťasech a tričku, tady jsme klepali kosu i v dlouhých kalhotech a dlouhých tričkách s mikinou zabalení do teplé deky.

V pátek jsme si přivstali, zbaštili nachystanou snídani a vyrazili prozkoumat Mae Sai. Jedná se o malé příhraniční městečko s Barmou. Hranici tvoří stejnojmenná řeka Mae Sai, která se později vlévá v pověstném tzv. zlatém trojúhelníku do Mekongu, kde vytváří trojhranici mezi Thajskem, Laosem a Barmou. V Mae Sai vede přes řeku tzv. most přátelství, přes který můžete pěšmo přejít do Barmy i bez víza. Je třeba se jen zaregistrovat na imigračním úřadě, zaplatit 10 USD a nechat tam do zástavy svůj pas. Pokud se do max. týdne vrátíte, dostanete svůj pas zpět a můžete pokračovat v cestoání po Thajsku. My vyhodnotili, že nám ta byrokracie za pár hodin na barmské straně nestojí a jeli se podívat na 2 dominanty na thajské straně. Těmi jsou na jednom vršku obří socha bývalého panovníka, který několikrát odvrátil barmské útoky na severní Thajsko a zahnal Barmce zpět hluboko na jejich území. Aby byl ten vzkaz pro Barmu dostatečně důrazný, na druhém kopci je před místním chrámem obří socha škorpióna s namířeným ostnem přímo proti Barmě. Z obou míst jsou pak pěkné výhledy jak na Mae Sai, tak na Barmskou stranu a místní městečko Tachileik. Zajímavá byla i cesta na Škorpióní vrch, kam autem jedete přímo centrálním tržištěm, takže v uzoučkých uličkách kličkujete mezi barevnými stánky s různým thajským i barmským zbožím a spoustou nakupujících lidí.

Druhou zastávkou byla tzv. Rybí jeskyně (Fish cave) v Ban Tham Pla asi 15 km jižně od Mae Sai, která se ukázala být nejzábavnější částí našeho road tripu. Jedná se o malý klášterní komplex, v rámci kterého je malé jezírko, kde můžete pozorovat desítky druhů menších i opravdu velikánských ryb. Ještě zajímavější jsou ale všudypřítomné opičky, které lezou po zdech, stromech a vůbec všem možném a loudí nebo dokonce kradou jídlo, kde se dá. Když sundáte ze zad batoh a otevřete ho, už na vás „útočí“ opičák a snaží se vám dostat do batohu. Proto jsou hned u vstupu k zapůjčení i bambusové klacíky, kterými případné útoky drzých opic můžete odhánět. Turisté by opičky neměli ničím krmit, maximálně si mohou u specializovaného stánku koupit za pár TBH banány nebo krmivo pro rybičky v jezírku. Terezka byla z tohoto místa úplně unešená a už tři dny o tom pořád vypráví. Poslední atrakcí tohoto místa je jeskyně ve tvaru ryby, kam se můžete vydrápat po asi 100 příkrých schodech. Když vlezete do jeskyně, po pár desítkách metrů dorazíte do menší svatyně vytesané ve skále se sedícím Budhou, kterému za 20 BTH můžete zapálit svíčky a vonné tyčinky.

Naší třetí zastávkou byl již výše zmíněný zlatý trojúhelník neblaze proslulý pěstováním máku a výrobou opia, válkami drogových kartelů a čilým přeshraničním obchodem s drogami. Cca před třiceti lety ale vlády jednotlivých států proti tomuto nešvaru rázně zakročili a z oblasti se stalo bezpečné, turisty hojně vyhledávané místo, kde je také na lodi možné na max. 24 hodin překročit hranice mezi jednotlivými zeměmi i bez víz. V místě se nachází velké muzeum opia, my si vystačili s procházkou po nábřeží Mekongu, pozorováním barmského a laoského břehu a velkým obědem ve zdejším steak-housu.

Pak už jsme se pomalu začali přesouvat zpět na jihozápad. Poslední naší páteční zastávkou byly horské terasovité čajové plantáže poblíž vesničky Mae Salong. Tady si můžete jednotlivé plantáže projít skrz naskrz a prohlédnout si tak pěstování čaje pěkně zblízka. Zážitek pak ještě na vyšší úroveň povýší ochutnávka různých druhů čajů s odborným výkladem u jedné ze zdejších výroben. Tady nám dali ochutnat a vysvětlili, jak se vyrábí zdejší specialita Oolong, co je to v Thajsku velmi oblíbený jasmínový čaj nebo že kromě zeleného a černého čaje existuje také čaj červený. Překvapilo mě také, že na zdejších plantážích stíhají až 6 sklizní do roka, ale dvě z těchto sklizní (zimní) nejsou vhodné pro výrobu prvotřídního čaje. Zajímavé také je, že kromě čaje se tu pěstují také jahody.

Během naší degustace pomalu zapadlo nad terasovitými plantážemi slunce a my se přesunuli k přenocování do městečka Thaton. Cestou na plantáže a z plantáží nás překvapila velmi prudká stoupání a klesání v místních uzoučkých serpentýnách bez jakýchkoliv svodidel, ale to jsme po zážitcích z dalšího dne nějak vytěsnili do ústraní vzpomínek. Městečko Thaton je zajímavé tím, že se tu kdysi usadili uprchlíci z Číny a dodnes je většina populace čínského původu. V obchůdkách si tak můžete nakoupit i čínské zboží a v restauracích ochutnat čínskou kuchyni. To jsme zkusili k večeři, restaurace to byla asi dobrá, jídlo také, ale na celou restauraci tu byla jen jedna jediná pomalá čínská babička, která dělala úplně všechno – objednávky, placení, úklid, vaření, mytí nádobí atd. Od objednání jsme tak čekali více než hodinu a půl než nám donesla vcelku vlažné jídlo a my v mezičase také lehce promrzli. Ubytovaní jsme byli v krásné chaloupce v místním resortu u řeky. Za zmínku stojí především opravdu zajímavá koupelna v nádherném kamenném designu, který moc nešel vyfotit.






















Žádné komentáře:

Okomentovat