V nedeli (24.11.) se po predeslem proprselem dni prekvapive opet udelalo krasne pocasi. Zaplatili jsme tedy zamluveny vylet lodickou z Livingstonu po rece Rio Dulce (Sladka reka) do stejnojmenneho mestecka. Ve zbylem case jsme zasli do nedaleke restaurace na vydatnou typickou mayskou snidani. Jedna se o smazena michana vajicka s fazolovou pastou, kukuricnymi nachos, syrem, pecenymi platky bananu a zeleninou. To vse za 25Q. Krome dobreho jidla a krasneho vyhledu na sluncem prosvetlene more a pristav nas potesil i fakt, ze v restauraci pracuji v ramci skoly vyhradne puvodni mayove a veskery vydelek jde na jejich dalsi vzdelavani.
Po snidani jsme nasedli na lodicku a vydali se na cca dvouhodinovou plavbu. Cestou jsme videli mayske vesnicky na brehu reky, mistni rybare na drevenych vyrezavanych lodickach nebo deticky snazici se nam prodat rucne vyrabene suvenyry. Zastavili jsme se take v nenapadne zatocince, ktera trochu zapachala sirou. Zajimavosti tohoto mista bylo, ze tu do vcelku studene reky nepravidelne vyveraly horke prameny. Za dobrovolne vstupne (3Q) jsme se tak vykoupali v mistnich prirodnich laznich. Dale jsme cestou ovdivovali velke barevne leguany, ruzne ptaky a lekninove zahrady. U mestecka Rio Dulce se reka zmenila v obrovske (nejvetsi guatemalske) jezero Lago de Izabal.
Zacatek jezera chrani pevnost z 16. stoleti Castillo de San Felipe, kam jsme se po pristani vydali. Do pevnosti a prilehleho parciku se plati vstupne 20Q a krome turistu sem chodi i spoustu mistnich. Udrzovany park poskytuje spoustu zazemi pro posezeni ci pikniky, malou pisecnou plaz pro deti a nekolik grilu k volnemu pouziti. Samotna pevnost je takovym bludistem nabizejici krasne vyhledy na jezero ze svych vezicek a prijemny stin v svych klikatych chodbickach a vezenskych kobkach. Po prohlidce jsme si nechali zavolat lodicku, ktera nas zavezla do naseho hostelu v jedne z mnoha poklidnych zatocinek na protejsim brehu jezera.
Hostel Kangoroo vlastneny sympatickym australanem lezi na malem ostruvku jezera uprostred klidne zatocinky pripominajici amazonsky prales. Sklada se z nekolika drevenych baracku propojenych drevenymi lavkami, dvema teraskami a virivkou. Zvenku i vevnitr vypada hostel prekrasne a rozhodne stoji za trosku drazsi cenu 150Q za dvouluzkovy pokoj. (Mistni jidlo ale v pomeru cena/vykon trosku zaostavalo.) Na privitanou jsme si dali jeden drink a vyrazili jsme na pujcenem kayaku obdivovat krasy jezera. Prozkoumali jsme vsechna zakouti nasi zatoky a kolem malych rakosovych chysek a mnoha velkych garazi pro milionarske jachty se vydali k pevnosti na druhe strane jezera. Vzhledem ke sve poloze, cene a dobremu pristupu z oceanu je jezero Izabal pry nejbezpecnejsi a nejvyhledavanejsi kotviste luxusnich jachet pre obdobi hurikanove sezony. Vzhledem k nasemu hladu a nenasytnym komarum jsme se nakonec na jezere nedockali zapadu slunce a vratili jsme se do hostelu. Po veceri jsme z mola zkusili rybarit na vlasec s hackem zakoupeny odpoledne na trzisti, jak to delaji mistnaci ze svych lodek. Chytli jsme ale jen jednu cca 10cm rybu, kterou jsme neuspesne zkusili pouzit jako navnadu na nejakou velkou dravou rybu. Nasledujici vecer jsme nasi rybarskou vybavu vylepsili o splavek vyrobeny z brcek. Chytli jsme dalsi 4 rybky, ktere jsme vesmes pustili zpet do reky. Treba nam na oplatku splni nejake to prani. Odmenou nam byla cca 30cm velka zelva, ktera se na nas priplula podivat a poprat nam lovu zdar. Nase rybarske snazeni ukoncil husty a vytrvaly dest, ktery nam opet bubnoval na strechu celou noc, aby se nam rano opet mohlo udelat krasne.
V pondeli (25.11.) jsme vyrazili prozkoumavat vzdalenejsi okoli. Lodicka nas rano prevezla zpet do mestecka, kde jsme nasli minibus do Finco Paradiso. Odtud jsme se vydali podel reky, kde jsme potkali nekolik skupinek mistnich divek, jak postaru drhnou pradlo o lameny v rece. Asi po 15ti minutach cesty jsme dorazili k zajimavemu vodopadu. Vysoky nebyl sice ani deset metru, ale do jinal studene reky tu padala horka voda. Pobyt pod vodopadem tedy simuloval jakousi horkou lazenskou masaz. Kdyz se clovek probojoval skrz vodopad, objevil za nim male jeskyne, ktere jednak poskytovaly domov desitkam netopyru, ale take slouzily jako prirodni sauna.
Nad vodopadem zas byly prirodni bazenky s horkou vodou a lecivym jilem, ktery si lide mazou na pokozku jako peeling a pletovou masku. Nezavidehodneho omylu se dopustila jedna mlada australanka, ktera uplne nepochopila instruktaz ve spanelstine a patlala si na oblicej cerne bahynko jiz v onech jeskynich pod vodopadem, nadsene se usmivala a kynula nam, at se pridame. Kdyz jsem ji vysvetlil, ze si prave udelala pletovou masku z netopyrich hoven, uz se moc nadsene netvarila...
Po lazenske kure jsme se vydali zpet k silnici, kde jsme stopli dalsi mikrobus. Ten byl narvany k prasknuti, kdy jeho kapacita 12 cestujicich byla vyuzita minimalne trojnasobne. Nedalo se nic delat, na pokyn pruvodciho jsme si to supajdili k dalsim trem typkum s macetou na strechu. Zpocatku jsme byli nervozni z kazde zatacky a brzdeni, ale nakonec jsme cca 20ti minutovou jizdu zvladli bez uhony - tedy az na vytraceny repelent. Nasi dalsi zastavkou byl kaňon Boqueron. Jedna se o hluboky ricni kanon uprostred vysokych utesu z nichz az mysticky vysi ruzne strony a lijany a obcas pada vodopad. Nektere skaly maji na zaklade sveho tvaru i sva jmena jako Krokodyl nebo Maysky valecnik. Ne nadarmo si toto misto vybrali mayove jako sve posvatne misto pro sve ritualy a take filmovi tvurci jedineho uspesneho ryze guatemalskeho celovecerniho filmu Mayove jako svou kulisu. My timto kanonem proplouvali na jakesi velike pramici, kterou proti proudu pohanel jednim drevenym padlem maysky chlapec. Celkem jsem ho obdivoval. I pres velkou snahu ale asi po deseti minutach prohlasil, ze je po desti prilis silny proud a ze se nedostaneme az k ritualni jeskyni. I tak stal ale tento kanon za to.
Cestou zpatky nam opet zastavil preplneny mikrobus a nas uz vubec nevyvedlo z miry, kdyz nam nabidli misto na strese, kterou jsme meli jen pro sebe. Uvelebili jsme se na pytlich s buhvi cim a vyrazili jsme. Mistnaci nas pobavene pozorovali a nadsene mavali. Ze strechy jsme meli krasne vyhledy a studeny vitr byl v tom vedru prijemne zpestreni. Nase idylka ale po chvilce skoncila, kdyz se spustil lijak, ktery ale nastesti za deset minut opet skoncil. Kdyz jsme ale po necele hodince slezali ze strechy dolu, bolave svaly a prsty od krecoviteho drzeni si celkem oddechly. Nas vylet jsme zakoncili prochazkou pres 860m dlouhy most pres jezero a vybornou veceri (tentokrat pomer cena/vykon perfektni) v restauraci Backpackers. Jelikoz se nam nepodarilo stopnout zadnou lodicku, museli jsme pres most zpatky a zavolat si odvoz do naseho hostelu.
V utery (26.11.) jsme se rozloucili s vychodnim pobrezim a cely den stravili presunem pres celou Guatemalu zpet do Antiguy. Zajimave je, ze cela sedmihodinova jizda klimatizovanym busem s prestupem v Guatemala city nas vysla jen na 125Q na osobu. Ve srovnani s odvozem z letiste za 80Q nebo cestu z Panajachelu do Semuc Champey za 50$ to bylo opravdu za hubicku.